Witamina B - czyli największa rodzina witamin.
Witamin z grupy B jest bez wątpienia najwięcej. Jako, że jest ich bardzo dużo to w naszym organizmie pełnią też wiele funkcji. Głównie odpowiedzialne są za prawidłowe działanie układu nerwowego co za tym idzie stan zdrowia psychicznego. Witaminy z grupy B mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, napięcie nerwowe i sprawność intelektualną. Odgrywają również ważną rolę w procesach metabolizacji węglowodanów, zamianie glukozy na energię, co przenosi się na nasze samopoczucie, koncentrację oraz wygląd ciała.
Witaminy B i ich specjalne zadania.
Oprócz tego, że witaminy te mają wspólny wpływ na organizm, to każda z nich odpowiada za inne rzeczy i pełni określone funkcje.
Witamina B1 (tiamina) - wpływa na prawidłowy rozwój i wzrost kości oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu serca.
Witamina B2(ryboflawina) - pomaga zachować zdrową i piękną skórę, przyczynia się również do prawidłowego utrzymania stanu błon śluzowych i czerwonych krwinek.
Witamina B3 (niacyna) - bierze udział w syntezie (estrogenu, progesteronu i testosteronu) czyli hormonów płciowych oraz odpowiada za zmniejszenie uczucia znużenia i zmęczenia.
Witamina B5 (kwas pantotenowy) - Jest składnikiem koenzymu A, który bierze udział w metabolizmie tłuszczów i białek. Ma swój udział w syntezie cholesterolu, hormonów sterydowych, witaminy A i D, oprócz tego zapobiega powstawaniu zmarszczek.
Witamina B6 (pirydoksyna, adermina) - jest niezbędna do produkcji hemoglobiny, wpływa na ciśnienie krwi, jej prawidłowa ilość w organizmie i łagodzi skurcze.
Witamina B7 (biotyna) - ma wpływ na właściwy stan włosów, skóry i kości, uczestniczy też w syntezie kwasów tłuszczowych.
Witamina B9 (kwas foliowy) - niezbędna w procesie krwiotworzenia, zapobiega anemii, bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju płodu.
Witamina B12 (kobalamina) - również niezbędna w procesie krwiotworzenia, podnosi płodność, łagodzi choroby oczy, poprawia apetyt.