Antykoncepcja hormonalna – fakty i mity 0

Na rynku istnieją różne metody antykoncepcji hormonalnej. Kobieta może wybrać przykładowo zastrzyki, plastry, spiralę antykoncepcyjną z hormonami, krążek dopochwowy lub tabletki jedno- i dwuskładnikowe. Rozwiązania te różnią się formą aplikacji oraz skutecznością, ale w każdym przypadku występuje ryzyko pojawienia się niepożądanych skutków ubocznych. W temacie antykoncepcji hormonalnej krąży wiele mitów, dlatego przed wyborem takiej formy zabezpieczenia, warto przyjrzeć się jej uwarunkowaniom.

Antykoncepcja hormonalna

Fakt – hormony nie zapewniają 100% ochrony przed zajściem w ciążę

Niestety żadna z metod antykoncepcyjnych nie jest w stanie zapewnić całkowitej ochrony przed możliwością zajścia w ciążę. Jednak przyjmowanie hormonów jest obarczone znacznie mniejszym ryzykiem zapłodnienia niż stosowanie mechanicznych metod antykoncepcyjnych, takich jak np. prezerwatywa.

Mit – antykoncepcja hormonalna powoduje przybieranie na wadze

Wzrost wagi podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej to najbardziej rozpowszechniony mit. Tymczasem skutkiem ubocznym takiego zabezpieczania może być wyłącznie zwiększone łaknienie, sprawiające, że kobiety częściej podjadają i nieco przybierają na wadze. Samo stosowanie hormonów nie zwiększa jednak masy ciała. W niektórych przypadkach widoczne jest wzmożone zatrzymywanie wody w organizmie. Jeśli zauważalne są obrzęki tkanek, należy po prostu zmienić rodzaj i dawkę hormonu.

Fakt – metody hormonalne są najskuteczniejsze

Spirale antykoncepcyjne z hormonami najlepiej zapobiegają ciąży, ponieważ wskaźnik Pearl’a wynosi w tym przypadku zaledwie 0,1-0,2. Im bowiem niższa jest jego wartość, tym metoda jest skuteczniejsza. W przypadku popularnych tabletek dwuskładnikowych również jest on bardzo niski, gdyż kształtuje się na poziomie 0,2-0,5. Natomiast klasyczna prezerwatywa to wskaźnik w granicach od 2 do 15.

Mit – antykoncepcja hormonalna powoduje zakrzepicę

Przyjmowanie hormonów może okazać się bardzo ryzykowne dla osób, które cierpią już na zakrzepicę, nadciśnienie lub zmagają się z innymi problemami układu sercowo-naczyniowego. Antykoncepcja hormonalna nie powoduje zatem zakrzepicy, ale zwiększa ryzyko jej wystąpienia zwłaszcza w przypadku, gdy kobieta ma w tym zakresie genetyczne uwarunkowania. Profilaktyka i regularnie wykonywane badania prawdopodobnie wyeliminują takie niebezpieczeństwo.

Fakt – hormony mogą skutkować suchością pochwy

Suchość pochwy jest częstym skutkiem ubocznym przy antykoncepcji hormonalnej. Stosując lubrykanty nawilżające na bazie silikonu, można jednak szybko zwalczyć tę dolegliwość. Odpowiednia higiena intymna również pozwala uregulować pracę gruczołów znajdujących się w szyjce macicy. W związku z tym zalecane jest stosowanie żeli intymnych z delikatnymi detergentami i substancjami nawilżającymi.

Zanim kobieta zdecyduje się na konkretną metodę antykoncepcji hormonalnej, powinna rozważyć wszystkie za i przeciw. Niektóre choroby i uwarunkowania genetyczne mogą bowiem dyskwalifikować przyjmowanie hormonów. Decyzję najlepiej będzie podjąć po dokładnym wywiadzie przeprowadzonym przez ginekologa, który udzieli wszystkich potrzebnych informacji i zarekomenduje najlepsze rozwiązanie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl