Jakie czynniki mają wpływ na libido? – poradnik 0

Libido, czyli popęd seksualny, to psychofizyczne napięcie w organizmie, wynikające z różnego rodzaju uwarunkowań hormonalnych czy ogólnego stanu zdrowia. Apetyt seksualny jest kwestią całkowicie indywidualną. Jakie czynniki mają zatem wpływ na poziom naszego libido?

Co steruje naszym popędem seksualnym?

Zasadniczy wpływ na poziom libido mają traumy przeżyte w dzieciństwie, depresja oraz długotrwałe stany napięcia nerwowego. W takim przypadku różnego rodzaju afrodyzjaki, lubrykanty czy żele intymne mogą okazać się nieskuteczne. Niejednokrotnie konieczna będzie bowiem terapia farmakologiczna oraz wizyty u terapeuty.

Nasza aktywność seksualna może być ograniczona również ze względu na szybkie tempo życia, przepracowanie i brak odpowiedniej ilości snu. Na spadek libido ma wpływ także dieta bogata w wysoce przetworzone produkty oraz używki, takie jak alkohol i papierosy. Wśród leków negatywnie wpływających na libido można wymienić nie tylko preparaty uspokajające i antydepresyjne, ale także antykoncepcję hormonalną. Z tego powodu wiele par decyduje się na prezerwatywy i żele plemnikobójcze, zamiast tabletek czy plastrów hormonalnych.

Spadek popędu seksualnego może również wynikać z zaburzeń hormonalnych (u mężczyzn niski poziom testosteronu, a u kobiet wysokie stężenie prolaktyny) lub chorób ogólnorozwojowych, takich jak cukrzyca, anemia, otyłość czy schorzenia układu krążenia.

Konflikty w związku i brak porozumienia w kwestii zaspokajania potrzeb także mają bezpośredni wpływ na spadek libido. Sytuację potęguje zwykle brak pewności siebie lub odczuwanie kompleksów przed partnerem seksualnym.

Jakie czynniki mają wpływ na libido – poradnik

Jak walczyć ze spadkiem libido?

Bezwzględnie warto szukać przyczyny spadku libido i nie należy bagatelizować tego problemu. Na początek zacznijmy od zmiany stylu życia. Większa dawka ruchu, odpowiednia ilość snu i odpoczynku oraz wprowadzenie do diety pełnowartościowych, lekkostrawnych produktów zapewne wpłynie pozytywnie nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, ale też na popęd seksualny. Prawdopodobnie konieczne będzie także wykonanie badań laboratoryjnych określających stężenie konkretnych hormonów płciowych w organizmie. Pamiętajmy również o tym, że libido wzmacnia dowolna forma bliskości i atrakcyjny wygląd, dlatego starajmy się dla partnera bez względu na staż związku. Na rynku dostępne są różnego rodzaju żele intymne, olejki do masażu i gadżety erotyczne, które podkręcą temperaturę podczas zbliżenia. Natomiast stosując prezerwatywy, możemy zdecydować się na modele z wypustkami lub prążkami wzmacniającymi doznania obojga partnerów.

Dieta, stan zdrowia, przyjmowane leki czy sytuacja w związku to tylko niektóre czynniki, które mogą wpływać na poziom libido. Nawet jeżeli spadek popędu seksualnego jest tymczasowy, warto skonsultować się ze specjalistą.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl