Podstawowe choroby przenoszone drogą płciową – charakterystyka i zapobieganie

Choroby weneryczne wywoływane są przez bakterie, wirusy, grzyby, a także pasożyty. Do zakażenia dochodzi podczas stosunku płciowego. Z tego względu w tym przypadku jedyną skuteczną formą zabezpieczenia są prezerwatywy. Oczywiście należy podkreślić, że i one nie dają pełnej gwarancji bezpieczeństwa.

Choroby przenoszone drogą płciową

Główne przyczyny zakażania

Do zainfekowania drobnoustrojami chorobotwórczymi przenoszonymi drogą płciową dochodzi podczas stosunku – dopochwowego, oralnego lub analnego. Niekiedy przyczyna może również tkwić w używaniu tych samych ręczników, gąbek czy akcesoriów erotycznych. Niejednokrotnie zdarza się także, że w okresie prenatalnym następuje przeniesienie infekcji z matki na dziecko.

Popularne choroby przenoszone drogą płciową

Wśród najpopularniejszych schorzeń przenoszonych drogą płciową należy wymienić:

  • Rzężączkę – wywołuje ją bakteria Neisseria gonorrhoea. Wśród kobiet charakterystycznymi objawami są ropne, zielonawe upławy, bóle podbrzusza, pieczenie sromu oraz obfite i nieregularne miesiączki. Z kolei u mężczyzn zaobserwować można wyciek ropy z cewki moczowej oraz pieczenie i ból podczas mikcji.
  • Kiłę – wywołuje ją bakteria krętka bladego. W początkowych stadiach rozwoju zwykle przebiega bezobjawowo. Jednak w tym czasie powoduje destrukcję układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, kostnego, uszkadza wzrok oraz doprowadza do zaburzeń psychicznych. W nielicznych przypadkach można zaobserwować wrzody na genitaliach i sromie, a także wysypkę na dłoniach i stopach. Zmiany na skórze jednak bardzo łatwo jest przeoczyć, ponieważ zwykle zanikają samoistnie, nawet bez podjęcia leczenia.
  • Chlamydiozę – wywołuje ją bakteria Chlamydia trachomatis. W większości przypadków choroba ta przebiega bezobjawowo. Niestety z czasem można zaobserwować jej poważne skutki w postaci zapalenia najądrza mężczyzn i przydatków kobiet.
  • AIDS – wywołuję ją wirus HIV. Pierwsze objawy mogą wystąpić nawet po 10 latach od zakażenia. Chory odznacza się obniżoną odpornością, w efekcie czego boryka się z nawracającym zapaleniem płuc, gruźlicą czy nowotworami.
  • Opryszczkę narządów płciowych – wywołuje ją wirus HSV-2. Głównymi objawami są w tym przypadku liczne pęcherze na narządach płciowych oraz wokół odbytu, które po pęknięciu przybierają postać płytkich, bolesnych owrzodzeń.
  • Kłykciny kończyste – wywołuje je wirus brodawczaka ludzkiego HPV. U chorego można zaobserwować grudki oraz brodawki wokół narządów płciowych i odbytu, a niekiedy także w jamie ustnej.
  • Rzęsistkowicę – wywołuje ją pierwotniak Trichomonas vaginalis. W przypadku mężczyzn rzadko pojawiają się jakiekolwiek objawy zakażenia. Natomiast kobiety skarżą się na pieniste upławy o zielonym zabarwieniu, które podrażniają wejście do pochwy, wywołując świąd i pieczenie. Dosyć często infekcja dociera także do układu moczowego, co objawia się bólem w okolicach ujścia cewki moczowej oraz uczuciem parcia na mocz.
  • Kandydozę – wywołują ją drożdżaki Candida albicans. U chorych kobiet głównymi objawami są świąd i pieczenie okolic intymnych, połączone z upławami o konsystencji zważonego mleka. U mężczyzn pojawia się natomiast świąd oraz pieczenie genitaliów wraz z wysypką na napletku.

W jaki sposób zapobiegać chorobom wenerycznym?

Najskuteczniejszym sposobem na zapobieganie zakażeniom chorobami wenerycznymi, poza wstrzemięźliwością seksualną, jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Co ciekawe, najskuteczniejsza może okazać się zwykła prezerwatywa. Jednak, aby zachowała ona swoje pierwotne właściwości, należy przechowywać ją w odpowiedni sposób – w temperaturze pokojowej, bez nadmiernego ucisku (a więc nie w portfelu).

Chociaż na rynku dostępne są różne rodzaje prezerwatyw, ich kształt czy kolor zasadniczo nie mają wpływu na skuteczność. Warto jednak zwrócić uwagę na rozmiar i datę ważności produktu. Wszelkie rekomendacje w tej kwestii producent zamieszcza zwykle na opakowaniu. Istotną kwestią jest także materiał, z którego został wykonany produkt. Przykładowo lateks naturalny chroni zarówno przed niechcianą ciążą, jak i przed pasożytami, grzybami czy wirusami.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na choroby weneryczne każdego roku zapada ok. 350 mln osób. Większość przypadków stanowią mieszkańcy Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Łacińskiej oraz Afryki. Niestety jest to efekt braku edukacji seksualnej oraz ograniczonego dostępu do środków chroniących przed zarażeniem. Aby uchronić się przed tego typu schorzeniami, należy bezwzględnie zabezpieczać się w trakcie stosunku i unikać przypadkowych partnerów seksualnych.

Zabezpiecz się i nie ryzykuj: