Relacja friends with benefits – na czym polega?

Seks bez zobowiązań to spełnienie marzeń wielu osób. Rewolucja seksualna, która objęła świat zachodni w drugiej połowie XX wieku na zawsze zmieniła podejście do antykoncepcji, seksu przedmałżeńskiego, emancypacji kobiet, pornografii czy homoseksualizmu. Zmianie uległo więc ogólne postrzeganie związków. Obecnie na popularności zyskują relacje typu „friends with benefits”. Jakie są zatem podstawowe korzyści i największe zagrożenia układów tego typu?

Relacja friends with benefits

Friends with benefits – czym jest?

Układ „friends with benefits” określany jest jako forma seksu bez zobowiązań. Tłumaczenie tego określenia odwołuje się do dwóch znaczeń: przyjaźni i korzyści. Przyjaźń w tym znaczeniu nie zmienia się, lecz przekształceniu ulega termin korzyści, poszerzonej o seks. Zjawisko to nazywa relacje pomiędzy dwojgiem osób, które uprawiają seks oparty na wzajemnej przyjaźni. W tego rodzaju związku partnerzy podejmując współżycie, są świadomi granic jakie sobie wzajemnie stawiają (np. czas trwania układu, ewentualna wyłączność, granice w seksie). Powinni również kontrolować swoje uczucia oraz stopień zaangażowania w relację. Taki układ służy przede wszystkim zaspokojeniu potrzeb seksualnych w atmosferze pełnego bezpieczeństwa i zaufania. 

Badania wykazują, że w relacje tego typu angażują się przede wszystkim studenci i młode osoby ukierunkowane na karierę w dużym mieście. Wynika to przede wszystkim z braku czasu na zaangażowanie się w stały związek, chęci sprawdzenia dopasowania seksualnego czy nadziei na to, iż przyjaźń przerodzi się w stały związek.

Przyjacielski seks – nie dla każdego?

Badania prowadzone na różnych grupach osób zaangażowanych w związki typu „friends with benefits” uwypuklają przede wszystkim jego niebezpieczeństwa i negatywne konsekwencje. Ewentualne zaangażowanie uczuciowe szybko zamienia bowiem partnera w ofiarę. Związek partnerski rozpada się zazwyczaj, gdy do głosu dochodzą uczucia jednej ze stron (takie jak miłość czy zazdrość) oraz pojawia się znudzenie układem lub chęć stworzenia związku z inną osobą. Długotrwałe relacje tego typu zazwyczaj skutkują głębszym zaangażowaniem i przywiązaniem, dlatego trudno je przerwać. Przejście od seksu bez zobowiązań do stałego związku jest jednak procesem niełatwym.

Do negatywnych konsekwencji przyjacielskiego seksu należy również podwyższone ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową, ponieważ w tym przypadku zazwyczaj nie występuje wyłączność seksualna. Fakt, iż przyjaciel jest osobą zaufaną, bardzo często prowadzi do rezygnacji ze stosowania prezerwatyw. Dużo większą popularnością cieszą się różnego rodzaju żele intymne podnoszące jakość stosunku.

Układ bez uczuć i zobowiązań pozwala osobom, które nie są gotowe na trwały związek, na realizację swoich seksualnych potrzeb i fantazji, bez ryzyka przygodnego seksu. Brak ewentualnych pretensji, kłótni, żalów czy tęsknoty również jest dużą zaletą. Relacja typu „friends with benefits” może jednak doprowadzić do sytuacji, w której nasze uczucia nie zostaną odwzajemnione, a przez lata budowana przyjaźń zaprzepaszczona.