Wazektomia - Co to jest, jak przebiega, czy jest skuteczna?

Czym jest wazektomia?

Wazektomia to jedna z metod antykoncepcji dla mężczyzn, polegająca na usunięciu nasieniowodów łączących najądrze z gruczołem krokowym. Po zabiegu mężczyzna wraca do pełnej sprawności seksualnej i może uprawiać stosunek, lecz jego sperma nie zawiera plemników. Często zabieg ten zamiennie nazywany jest jako “podwiązanie nasieniowodów”, jednak hasło to w medycynie uważa się za niepoprawne.

Wazektomia

Wazektomia - przygotowanie i przebieg zabiegu

Zabieg nie wymaga większego przygotowania. Dzień przed wazektomią należy dokładnie ogolić strefę intymną, a w dzień zabiegu umyć te miejsca mydłem antybakteryjnym.

Sam zabieg jest stosunkowo mało inwazyjny i przebiega dość szybko. Postęp medycyny sprawił, że przeprowadza się go bez użycia skalpela i całkowitego znieczulenia. Po tym jak znieczulenie miejscowe zacznie działać lekarza (urolog lub androlog) rozwarstwia za pomocą specjalnego narzędzia skórę na mosznie i przecina nasieniowody. Za pomocą koagulacji igłowej zamyka się końce nasieniowodów oraz umieszcza w różnych miejscach w mosznie, aby uniknąć ponownego połączenia. Istnieje także metoda, w której nasieniowody pozostają otwarte. 

Czy wazektomia jest skuteczna?

Ten mikrochirurgiczny zabieg chirurgiczny to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Jej skuteczność wynosi 99,8%. Natomiast na efekt taki trzeba poczekać, następuje on po 20-30 wytryskach lub po około 2-3 miesiącach. Wówczas należy jednak wykonać badanie nasienia, aby ocenić na ile skuteczna był zabieg wazektomi. Gdy wyniki będą wątpliwie po miesiącu należy je ponowić. 

Co ważne wydzielanie hormonów i popęd seksualny po wazektomi pozostają na tym samym poziomie. 

Czego unikać po wazektomi?

Po przebytej wazektomii można prowadzić samochód. Przez dwie doby od wykonanego zabiegu jeśli sytuacja tego wymaga należy robić zimne okłady. Gdy pojawi się nasilony ból można zażyć paracetamol. W celu zapobiegnięcia ryzyka krwawienia oraz pojawienia się krwiaka trzeba unikać zażywania ketoprofenu, ibuprofenu, kwasu acetylosalicylowego. Bezpośrednio po wykonanym zabiegu usuwania nasieniowodów wskazane jest, aby:

  • odpoczywać około 3 dni
  • nie praktykować aktywności seksualnej przez 7 dni
  • nie przeciążać organizmu przez 7 dni, tzn. nie trenować, ani nie dźwigać ciężkich przedmiotów
  • nie spożywać alkoholu przez 24 godziny

Wazektomia - powikłania po zabiegu

Do powikłań po wykonanym zabiegu należą między innymi:

  • dyskomfort oraz dolegliwości bólowe nasilające się po wytrysku, stan ten utrzymuje się kilka tygodni i słabnie wraz z czasem
  • zgrubienie powstałe w miejscu uciecięcia nasieniowodów (15-20% pacjentów)
  • infekcja (ok. 4 % pacjentów)

Jeśli po zabiegu wazektomi wystąpią poniższe objawy należy skonsultować się z lekarzem:

  • problemy z oddawaniem moczu
  • gorączka ( temperatura wyższa niż 38 stopni)
  • krwawienie, które nie ustępuje po zastosowaniu 15 minutowego ucisku kompresorem
  • spory obrzęk moszny

Jako jedna z najskuteczniejszych i najczęściej wybieranej formy zapobiegania niechcianej ciąży polecamy prezerwatywy: